XXII. Magyar Pókász Találkozó

Vácrátót-Vác, 2023. november 18-19.

Kedves Pókászok és Pókbarátok!

Vácrátóton, az Ökológiai Kutatóközpont Ökológiai és Botanikai Intézetében került sor a 2023-as Magyar Pókász Találkozóra, mely 22. alkalommal biztosított lehetőséget a magyar pókászoknak a személyes találkozásra és a legfrissebb eredményeik bemutatására. Ezúton is köszönet az Ökológiai Kutatóközpont által biztosított helyszínért!

A szombati nap folyamán egy délelőtti és egy délutáni szekcióban hangzottak el a szakmai előadások, melyek összefoglalói a találkozónk kiadványában olvashatóak (22MPT_abstr_final.pdf).

A két szekció között került sor a botanikus kerti „terepprogramunkra”, melyet Dr. Halász Krisztián üvegházi gyűjteményvezető lelkes és szakszerű kalauzolásának köszönhetően a csípős szél és mérsékelt külső hőmérséklet ellenére trópusi klimatikus feltételek mellett teljesítettünk. A pazar botanikai látnivalók között a legélesebb szeműek néhány izgalmas nyolclábú jövevényt is felfedeztek!

A tervünknek megfelelően jól működött a nemzetközi konferenciák Russian Partyjának ötletét meghonosító vendéglátás is, mely biztosította, hogy a váci Piccadilly Pizzériában elköltött közös vacsoráig se legyenek senkinek étel-megvonási tünetei! Az éjszakába nyúló beszélgetéshez és az egy éjszakás alváshoz kiválóan megfelelt a Piarista Gimnázium Kollégiuma. Ki-ki felidézhette az emeletes ágyas középiskolai kollégiumi élményeit, de a nagyszülőknél töltött gyermekkori éjszakákat idéző, „a nagypapa intenzíven horkol egész éjjel” című zeneművek kitörölhetetlen emlékét is. Persze volt, aki aludt! A vasárnapi napon egy ─ a hagyományainkat idéző és ápoló ─ kellemes kirándulást tettünk a közeli Katalinpusztai Kirándulóközpontból kiindulva, ami remek zárása volt találkozónknak.

A jövőbeli tervek sorában megfogalmazódott egy közös összefogással megvalósítandó utánpótlásnevelő speckoll gondolata, és bár nincs még kiszemelt helyszíne a következő évi találkozónak, de úgy készülünk, hogy a 1999-ben első ízben megrendezett találkozónk 25 éves évfordulóját is megünnepeljük 2024-ben!

Bízunk benne, hogy a jövő évben azok is jelen lesznek, akik idén nem tudták velünk tölteni a szokásos módon tartalmasan és jó hangulatban telt programot!

 

 

Vácrátót, 2023.11.30.                                       Szinetár Csaba és Gallé Róbert

 


Három az egyben

Organikus építészet az ízeltlábúak szemében

 

Élet és Tudomány 2023/35. szám videó melléklete

 

 Kattintson a képre!


 

Sikeresen lezajlott a XXI. Magyar Pókász Találkozó

(Zalaegerszeg-Botfa 2022. november 4-6)

Kedves Pókászok és Pókbarátok!

A XXI. Magyar Pókász Találkozó Zalaegerszegen, a Botfai városrészben található Mindszenty Ifjúsági Házban (az egykori Erdődy-Hüvös kastélyban) került megrendezésre.

A mostanra hagyományunknak tekinthető utánpótlás nevelés helyszínéül ezúttal a Mindszenty József Általános Iskola és Gimnázium szolgált, ahol a találkozót megelőzően meghirdetett rajzpályázat eredményhirdetésére és egy gyakorlati bemutatóval összekötött előadásra került sor a találkozó nyitónapján. A rajzpályázatra érkezett alkotások egy online album formájában az alábbi linken tekinthetők meg:

 https://drive.google.com/drive/folders/1PT86mzRoWNLexI8tZmdoJhJh57FgcoCM?usp=share_link

A közel 80 beérkezett alkotás közül 21 részesült díjazásban. Minden tanulónak köszönjük a befektetett energiát és az állatok szeretetéről és tiszteletérő árulkodó alkotást! Nem kevésbé köszönet azoknak a tanárkollégáknak, akik megszervezték a tanulók számára a pályázatot és a kiállítást.

A XXI. Magyar Pókász Találkozó hivatalos szakmai megnyítójára és a tudományos előadásokra a szombati napon került sor. Megemlékeztünk Dr. Loksa Imréről (1923–1992), a XX. századi arachnológiai kiemelkedő alakjáról, valamint Dr. Sas-Kovács István (1981-1921) zooológus barátunkról, aki egy évvel ezelőtt hunyt el. A szombat esti kötetlenebb szekcióban felidéztük a 2002-ben, éppen 20 éve hazánkban megrendezett XX. Európai Konferencia legszebb pillanatait is.

A találkozónk részletes programja, valamint az elhangzott előadások összefoglalói a találkozó kiadványában olvashatóak. (ABSZTRAKT KÖTET)

Szintén elérhetőek a vasárnapi túránk során bejárt Gébárti halastó vidrás tanösvényének táblái, melyek alaposabb átböngészésére a helyszínen nem volt lehetőség. 

Vasárnap kerestük fel baki (nénai) öreg tölgyfát, találkozónk egyik közös fotójának színhelyét. 

Köszönjük, hogy elfogadtátok a meghívásunkat. Egy év múlva ismét találkozunk, valahol a Kárpát-medencében!

 

Csoportkép a találkozón

 


Zalaegerszeg, 2022. november 10.


 

 

XX. Magyar Pókász Találkozó

 2021. október 15-17.

 

Siófok

Köszöntő

A hazai arachnológiai kutatások évről évre, 1999-től egy szakmai találkozón kerülnek előadásra, bemutatásra. Sajnos 2020-ban nem volt mód megszervezni a mindenki által ismert járványhelyzet miatt a szakmai rendezvényünket. A kutatásaink ennek ellenére folytak, kollegáink szakmai megfigyelései, anyagai gyűltek.

Az idei évben szerencsés helyzet adódott, aminek nyomán a mostani konferenciánkat meg tudtuk rendezni és lehetőség adódik az arachnológus kollegáinknak ezen a jubileumi, XX. szakmai összejövetelen bemutatni a közel két év alatt összegyűlt eredményeiket.

A jelen konferencia kötetben adjuk közre az előadásaink rövid összefoglalóit, melyet az Állatorvostudományi Egyetem, Egzotikusállat és Vadegészségügyi Tanszéke támogatásával tudtunk elkészíteni.

 Kovács Gábor 

A teljes absztrakt kötet innen tölthető le.

XIX. Magyar Pókász Találkozó

 2019. október 4-6.

 

Balatongyörök - Keszthely

Pókok a falon, avagy egy rajzpályázat képei

 

A 19. Magyar Pókász Találkozó kísérő programjaként meghirdetett gyermekrajzpályázat a szervezők várakozását felülmúlóan remekül sikerült.

2019 októberében került megrendezésre a kárpát-medencei magyar pókászok éves szakmai seregszemléje és találkozója. A helyszín ezúttal Balatongyörök volt. A rendezvény előkészítő munkái között a Vonyarcvashegyi Eötvös Károly Általános Iskola pedagógusaival és a Berta Bulcsú Művelődési Ház és Könyvtár vezetőjével abból a célból vettük fel a kapcsolatot, hogy a Balatongyörök, illetve a szomszédos települések általános iskolásait is bevonjuk egy kicsit az arachnológia szépségeibe, érdekességeibe, izgalmaiba. A gyerekek a nekik felajánlott előadás és foglakozás „viszonzásaként” különleges meglepetésben részesítették a szakmai találkozó résztvevőit.

Kiváló tanári motivációval, de egyúttal a teljes alkotói szabadsággal született közel félszáz alkotás a pókokról. A gyermekek rajzaiból a Berta Bulcsú Művelődési Ház és Könyvtár munkatársai kiállítást rendeztek be a művelődési házban, mely több, mint egy hónapig volt látogatható. 

A kiállítás teljes anyaga az alábbiakban szereplő linken érhető el.

https://drive.google.com/drive/folders/1rVUD_mdwqAmrdeQMvC8TesLDaMqOJcL5 

A sokak által „nemszeretem” állatoknak tartott pókok megítélése a gyermekkorban sokkal árnyaltabb, sőt azt is mondhatjuk, hogy szinte bizonyosan a nevelés során alakul ki sokakban az ellenszenv, az önálló fogalommal is illetett pókiszony, avagy arachnofóbia.  

Érdemes elkalandozni a gyermekek képzeletvilágában, ahol több mosolygó, nevető pókot látunk, mint haragos tekintetűt. Egyetlen rajzon sem jelent meg olyan negatív üzenet, amit a nálunk is az egyre nagyobb népszerűséget nyerő halloween gúnyos borzongást stimuláló szokásvilága sugall a piros festékkel összekent gumipókokkal és „álpókhálókkal”.

Annak reményében nyújtjuk át e digitális tárlatot a látogatóknak, hogy rajzokat látva mindenki meggyőződhessen a gyermekek gazdag fantáziavilágáról és az állatok iránti tiszteletéről.

Arra is szeretném felhívni a figyelmét a virtuális tárlat látogatóinak, hogy a rajzok többségénél nemcsak felismerhetők a pókok, de anatómiailag is helytállók az ábrázolások, például a lábak számát tekintve. (Ahol mégsem, ott az alkotói szabadság volt az erősebb).

A rajzok túlnyomó többsége a pókok rovarfogyasztását is ábrázolja!

Csak bízhatunk abban, hogy ahol ezek a gyerekek nevelkednek, ott nem találtak megrendelőkre azok a vállalkozók, akik az év során különböző fórumokon hirdették a vegyszeres pókirtási szolgáltatásukat, pl. éppen a Balaton körzetében.

Egy lényeges információ! Az itt látható rajzok szerzői jogvédelem alatt állnak.

A gyermekrajzok bármi nemű felhasználása kizárólag a Vonyarcvashegyi Eötvös Károly Általános Iskola intézményvezetőjének, valamint az ARACHNOFOLIA HONLAP üzemeltetőinek írásbeli hozzájárulásával lehetséges.

Szinetár Csaba

 

Szombathely – Balatongyörök, 2019 december

 

 

 


 

XIX. Magyar Pókász Találkozó

 2019. október 4-6.

 

Balatongyörök - Keszthely

Program

Tervezett program:

2019. október 04. (péntek)

14.30:                    „Utánpótlásnevelés” (Helyszín: Bertha Bulcsú Művelődési Ház és Könyvtár, Balatongyörök Kossuth Lajos u. 29.)

-              A Balaton-parti nádasok és települések pókjai. Előadás és foglakozás a környék általános iskolásai részére.

-              Rajzkiállítás megnyítója és eredményhírdetése 

Partnereink: Vonyarcvashegyi Eötvös Károly Általános Iskola és a Bertha Bulcsú Művelődési Ház és Könyvtár Balatongyörök

16.00:                              Megérkezés, regisztráció

(Fakultatív kirándulási lehetőségek: Papp-hegyi kilátó, Római-forrás; valamint táborunk széles kínálata szolgálhat szórakozási és sportolási lehetőségekkel)

19.00:                    A találkozó megnyitója

19.10                     Nyitó előadás:

Táj és természet a Balaton nyugati végein – a Kis-Balaton és a Keszthelyi-hegység. Előadó: Magyari Máté – BfNPI Természetmegőrzési Osztály

19.45:                    Bográcsos vacsora

20.45:                    Élménybeszámolók:

Kovács Gábor: 30 év "madarászat"

Mezőfi László: Pókász szemmel Japánban

Vukajlovic-Pecze Natália: Kutató gyerekek – a pókász szakcsoport 5 éves tapasztalatai

Szabó Géza: barlangokról…

2019. október 05. (szombat)

7.30:                      Reggeli

8.00:                                  Szakmai előadások

1.       Keresztes Balázs: Keszthely és arachnológia

2.       Szinetár Csaba, Kovács Gábor, Urák István, Mihók Ildikó és Peter Gajdos: Társbérlőink természetrajza. A Kárpát-medence épületlakó pókfaunájának változásai

3.       Szabó Márton, Novák János, Ősi Attila, Kovács Kristóf, Danilo Harms, Ulric Kotthoff és Jörg Hammel: Bepillantás egy rég letűnt életközösségbe: Pókszabású-zárványok (Arthropoda: Arachnida) a felső-kréta korú ajkai borostyánból

4.       Hőbe Gábor, Samu Ferenc és Farkas János: A Magyarországon élő torzpók-fajok összehasonlító taxonómiai és ökológiai vizsgálata a sas-hegyi koegzisztencia tükrében

5.       Kovács Gábor, Gyurkovics Henrik, Prazsák István és Vári Gábor: A Magyar Természettudományi Múzeum Eresidae gyűjteményének felülvizsgálata (Araneae: Eresidae)

6.       Szűts Tamás és Szabó Krisztián: Fel torreádor! A bikapókrendszertan néhány újabb eredménye

7.       Szabó Géza: Meta menardi – 7 év eredményei

9.45 – 10.00.: Szünet

8.       Rákóczi András Márton: A Poecilotheria madárpókok nemzetközi kereskedelme és felvételük a CITES II. függelékébe

9.       Takács Gábor: Mobiltelefonok és tabletek használata a terepi adatgyűjtésben

10.    Kovács Péter és Szinetár Csaba: Hét dunántúli megye pókfaunisztikai adatbázisa

11.    Bali László, Andrési Dániel, Tuba Katalin és Szinetár Csaba: Talajfelszín közeli pók- és futóbogár közösségek összehasonlítása mesterséges léknyitás függvényében

12.    Gallé Róbert, Gallé-Szpisjak-Nikolett és Torma Attila: Erdőssztyepp-foltok beta-diverzitása és a pókközösségeket befolyásoló tájléptékű tényezők

13.    Sas-Kovács Éva-Hajnalka és Sas-Kovács István: Farkaspókközösségek szerkezete északnyugat-romániai élőhelyeken

11.30 – 11.45.: Szünet

14.    Vukajlovic-Pecze Natália, Seat Jelena, Popovic Milos, Pecze Tamást és Ivkovic Slobodan: A vízparti és vízközeli természetes élőhelyek fenntartható fejlesztése a pókfaunisztikai kutatások tükrében

15.    Wágner Dominika és Szinetár Csaba: Szénaráhordásos gyeprekonstrukció követése talajfelszíni pókfauna monitorozásával (2014-2019)

16.    Mezőfi László, Markó Gábor, Kovács Péter és Markó Viktor: Két agrobiont pókfaj lokomotoros aktivitási mintázatának összehasonlító vizsgálata

17.    Taranyi Dóra Ágnes, Mezőfi László, Markó Gábor és Markó Viktor: Viselkedési mutatók vizsgálata a rozsdás ugrópóknál peszticidterhelési gradiens mentén

18.    Samu Ferenc, Fülöp Dávid, Gerstenbrand Regina, Szita Éva és Tholt Gergely: Multitrofikus interakciók jelentősége gabona táplálékhálózatokban

19.    Szabó Ágota Réka, Gallé Róbert, Urák István és Hartel Tibor: Fél-természetes gyepek és repcetáblák tájmozaikjának hatása a pókközösségekre

(Az előadások időtartama 10 perc, továbbá maximum 5 perc vita.)

13.30:    Ebéd

14.30:    Kirándulás: túra a Csodabogyós barlangban.

Alternatív program: Barangolás Bece-hegyen.

18.00:                    Vacsora

20.00:                    Samu Ferenc: Vác után. Mi voltunk a XXXI. ECA rendezői.

Szabó Ágota: Egy csak egy leány volt. Nemzetközi konferencia Új-Zélandon

2019. október 06. (vasárnap)

8.00:                      Reggeli

8.30:                       Gyűjtéssel egybekötött kirándulás a Kis-Balatonon.

12.30:                    Ebéd

Hazautazás L

Keresztes Balázs és Szinetár Csaba

A XIX. Magyar Pókász Találkozó szervezői

Pannon Egyetem, Georgikon Kar, Növényvédelmi Intézet

Szombathelyi Arachnológiai Műhely, ELTE Savaria Egyetemi Központ

 

A találkozó főtámogatója:             Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatósága

 


Egy újabb cíkk született a SZAM munkatársaktól a Savaria Természettudományi és Sporttudományi Közleményekben.

Kovács Gábor és Szinetár Csaba (2018): Adatok a nagy faggyúpók (Steatoda grossa (C. L. Koch, 1838)) biológiájához (Araneae: Theridiidae).


XVIII. MPT Összefoglaló és Program füzet


Kedves Pókászok!

 

Tekintettel arra, hogy a nagy sikerű agárdi 17. találkozónkat követően nem értesültünk az aktuális, 2017. évi MPT rendezési szándékáról, ezúton konkrét javaslattal élünk a

. Magyar Pókász Találkozó

megrendezését illetően.

Az előzetes helyzetfelmérés – hol voltunk, hol nem, milyen helyen érezzük jól magunkat, hol tudunk kedvező anyagi feltételekkel megszállni, enni, inni, pókot fogni stb. alapján ezúttal a

Fertő partjára és vizére invitáljuk a magyar pókászokat!

Konkrét helyszínként a Fertőujlak (régi nevén Mexikó-, avagy Mekszikópuszta) határában lévő Csapody István Oktatóközpont ideálisnak kínálkozik a hagyományos találkozónk lebonyolításához (http://magyarnemzetiparkok.hu/szallashelyek/csapody-istvan-termeszetiskola-ifjusagi-szallo/).

11 szoba 42 férőhely, továbbá sátorállítási lehetőség. Az oktatóközponton belül megfelelő közösségi – konferencia helyiség is rendelkezésünkre áll. A hagyományos szárazföldi és vízi túrázás lehetősége, ausztriai kitekintéssel szintén lehetséges (Ilmitz (http://biologische-station.bgld.gv.at), Ruszt (http://kalandozomagyarok.cafeblog.hu/2016/11/17/a-golyak-es-a-nemes-borok-varosa-ruszt/)).

Javasolt időpont (a szálláshely foglalását szem előtt tartva) 2017. szeptember 22-24.

Kérünk Benneteket, hogy jelezzetek vissza mihamarabb – július 15-ig, hogy részt kívántok-e venni a találkozón, illetve a szervezéssel, helyszínnel, időponttal kapcsolatban van-e más igény, javaslat stb. (levelezési cím: szcsaba.bdtf@gmail.com)

ELTE Savaria Biológia Tanszék – SZAM, valamint a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság nevében

                                                                       Szinetár Csaba és Takács Gábor

 

Szombathely, Sarród, 2017. június 27.


 

Tudománytörténelmi helyszínen lesz a XVII. Magyar Pókász Találkozó!

 

A magyar pókászközösség évente rendezi meg a seregszemléjét immár a 17. alkalommal, ezúttal egy tudománytörténelmi szempontból is jelentős helyszínen, a Velencei-tavon.

Az éves találkozó nemcsak a diákoknak nyújt megmeríttetési lehetőséget, de a szakma nagy „öregjei” is ilyenkor számolnak be legfrissebb kutatási eredményeikről, vagy nemzetközi konferencián szerzett tapasztalatokról.

De miért bír ekkora jelentőséggel a Velencei-tó és környéke? Az európai álkalózpók miatt. Az európai álkalózpók típuslelőhelye (locus typicius) ugyanis itt van. A fajt 2007-ben fedezte fel Dr. Szinetár Csaba és Kancsal Béla, ami azt jelenti, hogy a világon először dokumentálták a faj létezését. 

További részletek: http://apropok.blogspot.hu/2016/08/tudomanytortenelmi-helyszinen-lesz-az.html, illetve a teljes anyag innen tölthető le (PDF). 
 
Információk a XVII. Magyar Pókász Találkozóról: 
https://www.facebook.com/events/141047069638397/permalink/169336766809427/
 

Pókember pórszívóval - beszélgetés Kovács Péter arachnológussal

http://greenfo.hu/hirek/2016/02/28/pokember-porszivoval-kovacs-peter-arachnologus

Kedves Pókász kollégák és barátok!

Sajnálattal tudatjuk, hogy a cseh és a közép-európai pókkutatás nagy öregje, a ma is napi szinten használt ökológiai besorolások készítője, Jan Buchar professzor november 17.-én elhunyt. Az idei brnói konferencián még részt tudott venni, ahol találkozhattunk is vele.

 

Az eredeti hír a cseh kollégák tollából:


Egy kis média szereplés

Az M2, "Én vagyok itt" című műsorának volt vendége a SZAM két kutatója, Szinetár Csaba és Szűts Tamás. A kötetlen hangvételű beszélgetés alatt bepillanthattunk a kutatók életébe:

http://www.petofilive.hu/video/a-legvaganyabb-pokember-de-megsem-szuperhos-portre-szuts-tamassal/

 


Beszámoló a XVI. Magyar Pókász Találkozóról

Topolya, 2015. szeptember 25-27.

16. alkalommal került sor - de első ízben a Vajdaságban - a hazai arachnológusok tudományos fórumára a Magyar Pókász Találkozóra. Hagyományosan az ország jelenlegi határain belülről, Erdélyből, Romániából, illetve Vajdaságból is érkeztek a résztvevők, előadók. A szervezők név szerint Vukáljovics Pecze Natália és Pecze Tamás a három nap alatt a szakmai programokon túl ezúttal is tartalmas, a környék természeti, kulturális és történelmi értékeit, illetve múltját is bemutató kirándulásokban és előadásokban bővelkedő programokat állítottak össze. Nyitóelőadóként pénteken Szabados Klára az újvidéki Tartományi Környezetvédelmi Intézet munkatársa elsősorban a Bácsér völgyeinek természeti értékeiről tartott vetítést. Szombaton a késő estébe nyúló szakmai előadásokat a délutáni Krivaja völgyben történt kirándulás törte meg. Vasárnap Wilhem József történész tartott előadást Doroszlón. A konferenciának ezen a pontján csatlakoztunk a nagyon sikeres 2014. évi Herman Ottó Emlékévhez. A Kárpát-medencei arachnológia alapkövét letevő Herman Ottó itt Doroszlón élt egy évet, amikor is a nagy „Pók könyvének” a három kötetes Magyarország pókfaunájának első kötetét írta meg. Az épület, melynek falain belül eltöltötte azt az egy évet most postaépületként funkcionál, de mind a résztvevők, mind pedig vendéglátóink részéről megszületett az elhatározás, hogy emléket állítsunk Herman Ottó itt tartózkodásának.

A vajdasági média nagy figyelmet szentelt a találkozónknak:

http://www.magyarszo.com/hu/2842/vajdasag_topolya/133218/P%C3%B3k%C3%A1szok-Topoly%C3%A1n.htm

http://www.regioradio.co.rs/index.php/hirek/13-kultura/5933-p%C3%B3k%C3%A1sztal%C3%A1lkoz%C3%B3

https://www.youtube.com/watch?v=WJIoPwoFKEU

http://pannonrtv.com/web2/?p=230532

http://www.vajma.info/cikk/tudomany/4664/Topolya-Magyar-Pokasztalalkozo-a-muzeumban.html

 


Új bikapókfaj - Magyarországról

A napokban megjelent publikációban a szerzők egy tudományra új bikapókfaj Magyarországról gyűjtött példányok és lelőhelyek alapján történt leírását közölték a ZooKeys folyóiratban.

Az utolsó magyar polihisztorról, a hazai pókászat ikonikus alakjáról, Herman Ottóról elnevezett új faj a tavaszi időszakban válik ivaréretté, és a nőstények előtestén lévő szőrzet alapján az Eresus hermani magyar megfelelőjére a „deres bikapókot” javasolják a szerzők.

Ezzel a fajjal együtt már 3-ra emelkedett a hazánkból kimutatott bikapók fajok száma, a történelmi időkre visszanyúlóan ismert skarlát bikapók (E. kollari), illetve a néhány éve kimutatott sárgafejű bikapók (E. moravicus) mellett a tavaszi fenológiájú bikapók tovább színesíti az amúgy is gazdag és kiválóan feltérképezett hazai pókfaunát.

A deres bikapók hazai elterjedésének további feltárása, életmenetének és ökológiájának még pontosabb megismerése, valamint természetvédelmi státuszának megállapítása a közeljövő kutatási témáit fogja meghatározni.

 

Kovács Gábor

 

 


X. Regionális Természettudományi Konferencia

Szombathely, 2015. január 28.

 

A SZAM részéről két előadás hangzott el:

Szinetár Csaba, Kovács Péter és Takács Gábor: Szukcesszió eltérő rajtkövekről.

Gyepkonstrukciók a Kisalföldi homokpuszta Projekt (LIFE08 NAT/H/000289) keretében

 

Kovács Péter és Szinetár Csaba: Szigetköz néhány jellemző élőhelytípusának

arachnológiai állapotfelmérése (2013-2014) (HUSK/1101/2.2.1/0133)

 

Az előadásokról készült videók itt nézhetőek meg. 

 


Elkészült egy újabb dunántúli megye enumerációja

A Bakonyi Természettudományi Múzeum Közleményeinek 31. számában került közlésre Veszprém megye pókfaunája. A cikk szerzői Kovács Péter és Szinetár Csaba.

A munka részét képezi a készülő  teljes Dunántúli digitális cseklistának. Ez idáig Somogy, Vas, Zala és Győr-Moson-Sopron megyék kerültek feldolgozásra. 

Folytatásképpen Baranya és Komárom-Esztergom megyék következnek.


 

Vissza az előző lapra